W ostatnim czasie otrzymaliśmy offline ciekawe pytanie od klienta:

👉Czy w każdym kraju numery rachunków bankowych mają 26 cyfr❓

Pomyśleliśmy, że warto podzielić się odpowiedzią również na naszym profilu na facebook’u oraz na blogi, ponieważ może to być dla wielu osób ciekawostką.

❓Jak wyglądają numery rachunków w innych krajach?

❓Jak system rozpoznaje do jakiego kraju przelewamy pieniądze?

Odpowiedź znajdziecie poniżej👇👇👇

Długość i budowa numerów rachunków w poszczególnych krajach się różni. Kilka przykładów poniżej:

Belgia – 14 znaków

Chorwacja- 19 znaków

Finlandia – 16 znaków

Hiszpania – 22 znaków

Niemcy – 20 znaków

Słowacja – 22 znaków

Ukraina – 27 znaków

Wielka Brytania – 20 znaków

Włochy – 25 znaków

Warto podkreślić, że wyżej wskazane liczby określają liczbę znaków w numerze rachunku – nie zawsze są to wyłącznie cyfry, np w Wielkiej Brytanii i we Włoszech występują w zapisie również litery.

❓Czy znając indywidualny numer rachunku naszego znajomego z Finlandii, prowadzony w tamtejszym banku, będziemy w stanie wykonać przelew z naszego rachunku?

Niestety sam numer rachunku, którym znajomy posługuje się w Finlandii nie wystarczy. System bankowy potrzebuje kilku dodatkowych informacji. Nie tylko w Finlandii numery rachunków bankowych składają się z 14 znaków.

14-znakowe numery rachunków mają także na przykład Holandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie, Wyspy Owcze, Sudan.

❓Jak wobec tego system ma rozpoznać, że naszym życzeniem jest, by środki zasiliły rachunek naszego znajomego w Finlandii?

W tym celu stworzono numerację rachunków w standardzie IBAN. Każdy kraj i terytorium zależne, które stosują standard IBAN mają swoje indywidualne oznaczenie składające się z dwóch liter na początku ciągu znaków stosowanego w ich kraju.

Wracając do przykładu kolegi z Finlandii – jego numer rachunku w standardzie IBAN mógłby być następujący – FI9373353478513561, kod Finlandii FI+16 znaków.

❓Czy numer w standardzie IBAN wystarczy aby przelać środki koledze w Finlandii?

Potrzebna jest jeszcze jedna informacja, pozwalająca systemowi zidentyfikować do jakiego banku zagranicznego ma przesłać przelew. Jest to kod SWIFT, zwany także BIC.

Chcąc zatem zasilić rachunek bankowy kolegi z Finlandii powinniśmy od niego uzyskać dwie ważne informacje:

– jego numer rachunku w standardzie IBAN czyli rozpoczynający się literami FI oraz

– kod SWIFT/BIC banku, w którym prowadzony jest jego rachunek.

Odwracając sytuację, aby kolega mógł zasilić nam rachunek prowadzony w NBS Banku musimy mu podać: nasz 26-cyfrowy numer rachunku poprzedzony znakami PL oraz kod SWIFT/BIC NBS Banku – GBWC PLPP

Numer w standardzie IBAN jest bardzo prosty do zapamiętania – wystarczy pamiętać, by podając swój numer rachunku bankowego poprzedzić go znakami PL. Jak natomiast zapamiętać kod SWIFT/BIC? Wystarczy wiedzieć, że zawsze znajdziecie go w stopce naszej głównej strony – nadnoteckibank.pl Podobną praktykę mają inne banki zagraniczne.

Zachęcamy do zostawiania pytań w komentarzach na naszym fanpage’u na facebook’u– chętnie odpowiemy na nie w kolejnych wpisach.