Wyniki wyszukiwania dla:

Przelew zagraniczny – jak to działa? - Nadnotecki Bank Spółdzielczy

Jak wyglądają numery rachunków w innych krajach?

Długość i budowa numerów rachunków w poszczególnych krajach się różni. Kilka przykładów poniżej:

Belgia – 14 znaków

Chorwacja- 19 znaków

Finlandia – 16 znaków

Hiszpania – 22 znaków

Niemcy – 20 znaków

Słowacja – 22 znaków

Ukraina – 27 znaków

Wielka Brytania – 20 znaków

Włochy – 25 znaków

Warto podkreślić, że wyżej wskazane liczby określają liczbę znaków w numerze rachunku – nie zawsze są to wyłącznie cyfry, np w Wielkiej Brytanii i we Włoszech występują w zapisie również litery.

Czy znając indywidualny numer rachunku naszego znajomego z Finlandii, prowadzony w tamtejszym banku, będziemy w stanie wykonać przelew z naszego rachunku?

Niestety, sam numer rachunku, którym znajomy posługuje się w Finlandii nie wystarczy. System bankowy potrzebuje kilku dodatkowych informacji. Nie tylko w Finlandii numery rachunków bankowych składają się z 14 znaków.

14-znakowe numery rachunków mają także na przykład Holandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie, Wyspy Owcze, Sudan.

 

Jak system rozpoznaje do jakiego kraju przelewamy pieniądze?

Jak wobec tego system ma rozpoznać, że naszym życzeniem jest, by środki zasiliły rachunek naszego znajomego w Finlandii?

W tym celu stworzono numerację rachunków w standardzie IBAN. Każdy kraj i terytorium zależne, które stosują standard IBAN mają swoje indywidualne oznaczenie składające się z dwóch liter na początku ciągu znaków stosowanego w ich kraju.

Wracając do przykładu kolegi z Finlandii – jego numer rachunku w standardzie IBAN mógłby być następujący – FI9373353478513561, kod Finlandii FI+16 znaków.

Czy numer w standardzie IBAN wystarczy aby przelać środki koledze w Finlandii?

Potrzebna jest jeszcze jedna informacja, pozwalająca systemowi zidentyfikować do jakiego banku zagranicznego ma przesłać przelew. Jest to kod SWIFT, zwany także BIC.

Chcąc zatem zasilić rachunek bankowy kolegi z Finlandii powinniśmy od niego uzyskać dwie ważne informacje:

  • jego numer rachunku w standardzie IBAN czyli rozpoczynający się literami FI oraz
  • kod SWIFT/BIC banku, w którym prowadzony jest jego rachunek.

Odwracając sytuację, aby kolega mógł zasilić nam rachunek prowadzony w NBS Banku musimy mu podać: nasz 26-cyfrowy numer rachunku poprzedzony znakami PL oraz kod SWIFT/BIC NBS Banku – GBWC PLPP

Numer w standardzie IBAN jest bardzo prosty do zapamiętania – wystarczy pamiętać, by podając swój numer rachunku bankowego poprzedzić go znakami PL. Jak natomiast zapamiętać kod SWIFT/BIC? Wystarczy wiedzieć, że zawsze znajdziecie go w stopce naszej głównej strony – nadnoteckibank.pl Podobną praktykę mają inne banki zagraniczne.

 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności