Wyniki wyszukiwania dla:

Rzeczywista Roczna stopa oprocentowania - RRSO - podstawowy termin przy kredycie gotówkowym - Nadnotecki Bank Spółdzielczy

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – to skrót, który wielu osobom nic nie mówi.

RRSO to bardzo ważny termin, który służy do określenia oprocentowania długu. Najprościej mówiąc, RRSO wskazuje realny koszt pożyczki lub kredytu, a dokładniej mówiąc, łączną sumę odsetek i innych opłat związanych z pożyczką lub kredytem. Dlatego też podawana jest wartość liczbowa RRSO dla każdego produktu finansowego, takiego jak pożyczka czy kredyt. Warto wiedzieć, że im niższa wartość RRSO tym ta oferta bardziej atrakcyjna finansowo dla osoby starającej się o pożyczkę lub kredyt czyli kredytobiorcy.

Termin ten występuje przy każdej reklamie kredytu konsumenckiego, ponieważ jest bardzo ważnym wskaźnikiem dla każdego kto zastanawia się nad wzięciem kredytu. Nie każdy kredytobiorca wie, że nie tylko wysokość oprocentowania jest istotnym wskaźnikiem przy ocenie oferty. Zaciągnięcie kredytu warto poprzedzić dokładnym sprawdzeniem co wpływa na koszt kredytu. Warto zatem porównywać, pytać, a gdy nie będziemy mogli uzyskać odpowiedzi – obliczyć RRSO samodzielnie. Jak dowiesz się z dalszej części wpisu – nie jest to skomplikowany wzór.

Czym jest RRSO

RRSO reprezentuje całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta w stosunku rocznym, wyrażony jako wartość procentowa. RRSO składa się z odsetek, prowizji i innych opłat za kredyt lub pożyczkę. Z współczynnika RRSO dowiesz się ile tak naprawdę będzie kosztował Cię kredyt. W RRSO uwzględniane są nie tylko koszty wynikające z odsetek ale też prowizje, różne opłaty jakie może stosować bank przy udzielaniu kredytu, koszty ubezpieczenia lub ustanowienia zabezpieczenia. Niekiedy oferta może być zachęcająca za sprawą niskiego oprocentowania a dopiero po rozmowie z doradcą okazuje się, że choć oprocentowanie nominalne jest niskie to prowizja jest bardzo wysoka. RRSO pozwoli nam w łatwy i przejrzysty sposób ocenić oferty różnych banków i wybrać najkorzystniejsze dla nas warunki.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową wykorzystując RRSO?

Poszukując oferty kredytu warto poświęcić chwilę czasu i udać się do kilku miejsc i z pracownikiem banku niezobowiązująco omówić warunki kredytu jaki nas interesuje. Pracownikowi należy podać jaką kwotę kredytu potrzebujemy i o jakim okresie spłaty myślimy. W takiej rozmowie dowiemy się dokładnie ile wynosi rata, prowizja, czy istnieje wymóg ubezpieczenia kredytu lub zapłaty jakiś dodatkowych opłat. Po przedstawieniu oferty poproś pracownika o przygotowanie formularza informacyjnego. Następnie w drugim miejscu poproś o przedstawienie oferty na tę samą kwotę i okres spłaty, poproś o formularz informacyjny. Mając formularze informacyjne z kilku banków zwróć uwagę na wskaźnik RRSO. Mówiąc najbardziej skrótowo – niższe RRSO wskazuje, która oferta jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna – czyli najtańsza.
Nie ograniczaj się tylko do wysokości RRSO prezentowanego w reklamie, ponieważ każdy bank podaje RRSO kredytu według tak zwanego „przykładu reprezentatywnego”, który jest różny dla każdego banku i wynika z statystyk udzielanych kredytów. Podejmując świadomą decyzję warto zainwestować swój czas w rozmowę z pracownikiem banku o swoich indywidualnych potrzebach. Dowiedź się wszystkich szczegółów – zapytaj o oprocentowanie kredytu, sprawdź jaki bank oferuje okres kredytowania, dowiedź się czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że nie przepłacasz.
Po wstępnym przeanalizowaniu ofert kilku banków nie zapomnij by porównać je z ofertą Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego. Nasi doradcy przedstawią Ci wszystkie warunki i koszty bez gwiazdek! Zawsze możesz liczyć na proste i bezwarunkowe promocje. Zapytaj o Spółdzielczy Kredyt Gotówkowym – szczegóły znajdziesz na naszej stronie internetowej.

 

Wzór na RRSO – Jak samodzielnie obliczyć RRSO?

Do obliczania RRSO potrzebujemy tylko trzech informacji – koszty kredytu, całkowitą kwotę kredytu oraz całkowity okres trwania kredytu wskazany w dniach (stanowi różnicę między dniem pierwszej wypłaty a dniem spłaty ostatniej raty).

RRSO można obliczyć przy pomocy następującego wzoru: RRSO = (Koszty kredytu/Kwota kredytu) x (365/Liczba dni) x 100%.

RRSO kredytu gotówkowego wyliczamy w dokładnie ten samo sposób co RRSO dla kredytów hipotecznych.

Koszty kredytu to łączna suma wszelkich opłat i prowizji, jakie musiałby zapłacić konsument za udzielenie mu pożyczki. Kwota pożyczki to sama wartość pożyczki. Liczba dni to liczba dni, w ciągu których pożyczka ma być spłacona.

Co to znaczy RRSO 0%?

Jeżeli otrzymaliśmy informację, że RRSO wynosi 0% oznacza to, że to zaciągając zobowiązanie nie poniesiesz żadnych kosztów. Takie oferty znajdziesz w niektórych sklepach oferujących sprzedaż ratalną. W tym przypadku oprocentowanie nominalne wynosi 0%, nie jest też pobierana żadna prowizja lub opłata. Kwota kredytu jest równa cenie zakupu. RRSO na poziomie 0% jest wyjątkową sytuacją. Taka oferta nie występuje w instytucjach finansowych na co dzień.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności