Twoje dane po 1 czerwca 2024 - Nadnotecki Bank Spółdzielczy
03.06.2024
Twoje dane po 1 czerwca 2024
Szanowny Kliencie,
aby chronić Twoje dane i pieniądze, zgodnie z obowiązkiem ustawowym, od 1 czerwca 2024 roku będziemy sprawdzać, czy Twój numer PESEL jest zastrzeżony.
Weryfikacja ta następować będzie przed:
- zawarciem umowy kredytu, otwarciem konta ROR lub oszczędnościowego, zawarciem umowy o kartę kredytową;
- wypłatą kasową większej gotówki w placówce Banku (trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL nakładają na nas przepisy ustaw, tj. Prawo bankowe, o kredycie konsumenckim oraz o usługach płatniczych.
Na czym polega zastrzeżenie PESELu?
Zastrzeżenie numeru PESEL to ochrona przed jego wykorzystaniem bez Twojej wiedzy, np. nikt nie weźmie kredytu na Twoje dane.
Każda osoba pełnoletnia, która ma numer PESEL, może go bezpłatnie zastrzec. Dzięki temu zabezpiecza się przed skutkami kradzieży tożsamości.
Jak można obecnie zastrzec PESEL?
- na stronie www.gov.pl,
- w urzędzie gminy lub miasta,
- w aplikacji mObywatel.
Zastrzeżony PESEL a czynności bankowe
Kiedy zastrzeżesz numer PESEL, na Twoje dane nie będzie można m.in. zawrzeć umowy kredytu, otworzyć konta czy wypłacić gotówki. Dlatego pamiętaj, by cofnąć zastrzeżenie przed taką czynnością.
Jak skorzystać z produktów bankowych, gdy PESEL jest zastrzeżony?
- w przypadku podpisywania w/w umów należy cofnąć zastrzeżenie PESEL, np. w aplikacji mObywatel albo na stronie internetowej www.gov.pl,
- w przypadku wypłaty gotówkowej i zastrzeżonego numeru PESEL wstrzymamy Twoją wypłatę na 12 godzin. Wypłatę bez weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL możesz dokonać w bankomacie.
Gdzie cofnąć zastrzeżenie PESEL?
- na stronie www.gov.pl,
- w urzędzie gminy lub miasta,
- w aplikacji mObywatel.
Zastrzeżenie PESEL można bezpłatnie cofnąć terminowo (tylko na określony czas) lub bezterminowo. Kiedy to zrobisz, możesz ponownie zastrzec PESEL nie wcześniej niż po 30 minutach.