Wyniki wyszukiwania dla:

Kredyt konsolidacyjny – Jak z kilku rat zrobić jedną? - Nadnotecki Bank Spółdzielczy

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który umożliwia spłatę istniejących zobowiązań w jednej niższej miesięcznej racie. W tym artykule dowiecie się czym jest kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania można skonsolidować oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taki kredyt.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Jest to rodzaj kredytu, który służy połączeniu kilku zobowiązań w jedno.  Kredytobiorca od tej pory reguluje tylko jedną ratę bankowi, który udzielił mu kredytu konsolidacyjnego.

Zwykle zawarcie umowy kredytu konsolidacyjnego wiąże się też z wydłużeniem okresu spłaty, co pozwala obniżyć wysokość raty. Dzięki temu spłata długu jest:

  • łatwiejsza, gdyż niższa rata mniej obciąża budżet,
  • wygodniejsza – łatwiej jest zarządzać spłatą tylko jednej raty niż kilku różnych zobowiązań.

Jak to wygląda w praktyce?

Osoba, która zawarła kilka umów kredytowych i spłaca je niemalże równocześnie, co może powodować, że trudno jej jest miesięcznie regulować wszystkie zobowiązania, może wystąpić o konsolidację kredytu do każdej instytucji, która udziela tego typu finansowania. Sama procedura zwykle jest dość prosta. Kredytobiorca składa wniosek wraz z dokumentacją dotychczas spłacanych kredytów. Po akceptacji podpisuje umowę z bankiem, a bank  spłaca wszystkie zobowiązania objęte konsolidacją. Wszystko odbywa się bezgotówkowo.

W niektórych przypadkach w wyniku konsolidacji można również uzyskać dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolne cele. Może to być pomocne w przypadku konieczności poniesienia dużego wydatku, który przekracza możliwości finansowe kredytobiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowa gotówka zwiększa całą kwotę do spłaty i wydłuża okres kredytowania. W związku z tym korzystanie z tej opcji bez ważnego powodu nie jest zalecane.

 

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wielu różnych zobowiązań. Każdy bank, w tym także NBS Bank, ustala własne zasady, ale zwykle istnieje możliwość połączenia zadłużenia z tytułu:

  • kredytu gotówkowego,
  • limitu w rachunku osobistym,
  • limitu na karcie kredytowej.
  • kredytu samochodowego,
  • kredytu ratalnego,
  • kredytu hipotecznego,

Sytuacja każdego klienta jest rozpatrywana indywidualnie, a dopiero po jej przeanalizowaniu bank proponuje określone warunki kredytu konsolidacyjnego.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Warunki do spełnienia przez kredytobiorcę są takie same jak przy każdym innym kredycie. Kredyt konsolidacyjny nie różni się znacząco od innych kredytów, jeśli chodzi o wymagania, jakie musi spełnić wnioskodawca. Każdy kredytobiorca starający się o kredyt konsolidacyjny musi mieć zdolność kredytową, która jest rozpatrywana przez bank zgodnie z aktualną sytuacją kredytobiorcy i stanowi główny warunek otrzymania kredytu konsolidacyjnego. Bank przed podpisaniem umowy konsolidacji, dokładnie analizuje zobowiązania wnioskodawcy oraz jego przychody. Istotna jest również historia kredytowa, a także sprawdzany jest brak opóźnień w spłacie.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

W kredycie konsolidacyjnym jest tak, że za pośrednictwem banku spłacane jest zadłużenie kredytobiorcy na podstawie informacji przedstawionych przez kredytobiorcę oraz zweryfikowanych przez pracownika banku. W zamian kredytobiorca płaci jedną ratę, niższą niż suma wcześniejszych rat. Kredyt konsolidacyjny działa w ten sposób przede wszystkim dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Całkowita suma zobowiązań zostaje po prostu rozłożona na więcej rat. Dzięki temu comiesięczna rata jest niższa, a kredytobiorcy jest łatwiej regulować zobowiązanie.

Często oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest niższe niż przy spłacie kredytu gotówkowego czy zadłużenia na karcie kredytowej, co również wpływa na obniżenie wysokości raty. Gdy Klient zawierał kredyty w okresie, gdy banki stosowały wyższe marże, to teraz, taki kredyt konsolidacyjny jest korzystniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym. Koszty jego będą niższe. Dodatkowo klient może otrzymać zwrot zapłaconej prowizji od kredytu konsumenckiego , w związku ze spłaceniem tego kredytu przed terminem – a prowizja, tak samo jak marża może dużo być dużo wyższa w spłacanym kredycie. Aby sprawdzić, czy konsolidacja kredytów będzie korzystna dla kredytobiorcy, warto porównać wskaźnik RRSO kredytu konsolidacyjnego i dotychczas spłacanych zobowiązań. Im ten wskaźnik jest niższy, tym mniej kredytobiorca zapłaci  bankowi dodatkowych kosztów w postaci odsetek.

Kredyt konsolidacyjny to szansa na terminową spłatę zobowiązań i dostosowanie wysokości raty do aktualnych możliwości kredytobiorcy.

Jest to rozwiązanie, które pomaga uniknąć pogarszania się sytuacji finansowej kredytobiorcy a tym samym umożliwia lepsze gospodarowanie budżetem domowym, w którym może po konsolidacji znajdzie się również miejsce na oszczędzanie.

Z pomocą kredytu konsolidacyjnego można zapewnić sobie więcej spokoju przy jednoczesnej kontroli nad zobowiązaniami.

Zakończenie – jaką podjąć decyzję?

Kredyt konsolidacyjny to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi finansowych, które pozwalają zadbać o stabilność budżetu domowego oraz poprawić kondycję finansową. Jeśli masz kilka zobowiązań finansowych, kredyt konsolidacyjny może być rozwiązaniem, które warto rozważyć. Zanim jednak podejmiesz decyzję, zalecamy skonsultowanie się z pracownikiem banku, który pomoże Ci ocenić wszystkie za i przeciw. Zapraszamy do oddziałów Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego.

Aby skorzystać z korzystnego kredytu konsolidacyjnego w Nadnoteckim Banku Spółdzielczym skontaktuj się z nami. Podczas rozmowy telefonicznej zaprosimy Ciebie na spotkanie. Poprosimy o zabranie ze sobą dokumentacji dotyczącej spłacanych kredytów i pożyczek oraz dochodów gospodarstwa domowego. Po przeanalizowaniu Twojej sytuacji finansowej oraz wysokości zadłużenia pracownik NBS przedstawi Tobie propozycję konsolidacji.

W Nadnoteckim Banku Spółdzielczym podchodzimy do każdej osoby indywidualnie. Każdy klient jest dla nas bardzo ważny. Cały proces jest prosty, bardzo wygodny i bezpieczny.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności