Z wielkim zainteresowaniem śledzimy wystąpienia Premiera, komentarze ekonomistów, serwisy prawne i jak wielu z Państwa zadajemy sobie pytanie – co dalej z oprocentowaniem kredytów?

W cyklu wpisów „Kredyt pod lupą”, odnosimy się do bieżących spraw nurtujących kredytobiorców, oswajamy bankowy żargon oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, w duchu świadomych finansów.
Rozmowy dotyczące likwidacji stawki WIBOR toczą się już długo. Niestety do tej pory nie udało się wypracować nowego wskaźnika. W ramach zapowiadanego przez Premiera pakietu pomocy dla kredytobiorców hipotecznych jednym z punktów jest zastąpienie stawki WIBOR innym wskaźnikiem od 01 stycznia 2023 r.
Jakim? Czy zostanie stworzony całkiem nowy sposób wyznaczania wskaźnika? Czy zostanie wykorzystany już istniejący wskaźnik POLONIA?
🕵️‍♀️
Tego jeszcze nie wiadomo. Bez tej wiedzy trudno na dzień dzisiejszy ocenić czy w rzeczywistości kredytobiorcy skorzystają na tych zmianach.
Ze swojej strony chcieliśmy podkreślić, że zapowiadane zmiany mają dotyczyć kredytów hipotecznych. Nowy wskaźnik ma mieć zastosowanie wyłącznie do nich. Stawka WIBOR zatem nie zniknie i będzie dalej funkcjonowała do pozostałych kredytów. Warto zatem już dziś zastanowić się nad tym co zrobić by się uchronić przed niepewnością związaną z rosnącymi stawkami WIBOR?
Najprostszym sposobem jest wybór kredytu ze stałym oprocentowaniem. Raz ustalone i zatwierdzone przez Ciebie w dniu podpisania umowy kredytowej oprocentowanie pozostanie niezmienne do dnia spłaty zobowiązania.


Jeżeli zastanawiasz się czy to odpowiedni moment na kredyt to podpowiadamy, że jeżeli Twoja sytuacja jest stabilna warto porozmawiać z naszym doradcą w oddziale na temat kredytu gotówkowego z oprocentowaniem stałym.

O wadach i zaletach oprocentowania stałego możesz przeczytać we wpisie poświęconym temu tematowi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oprocentowania zmiennego – przeczytaj ten wpis.